. Chodzi przecież o ludzkie życie i zdrowie.
Dobry behapowiec opowie w sposób ciekawy o najważniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy, w tym o przepisach ppoż. Słuchajmy go uważnie. Nigdy nie wiadomo, jaka będzie przyszłość. Może dzięki temu, co zapamiętamy, uda nam się kiedyś zapobiec jakiejś tragedii lub w porę wyeliminować określone zagrożenie. Nie bójmy się zadawać dodatkowych pytań ekspertowi BHP.
Szczególnie w przypadku tak ważnego zagadnienia, jak pierwsza pomoc. Wypada dobrze się orientować w tym temacie. Przykra sytuacja, która zagraża zdrowiu i życiu może przydarzyć się każdemu. Nie tylko w miejscu pracy, ale dosłownie wszędzie. Jeżeli będziemy dobrze wiedzieli, w jaki sposób ratować drugiego człowieka, nie zawahamy się natychmiast zareagować.
Jak wygląda audyt bezpieczeństwa
Przeprowadzanie audytu BHP jest jedną z wielu usług oferowanych przez firmę, która zajmuje się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy. Głównym zadaniem audytu bezpieczeństwa jest sprawdzenie, czy w danej firmie są przestrzegane odpowiednie przepisy regulujące zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jedną ze sprawdzanych kwestii związanych z bezpieczeństwem są szkolenia BHP pracowników oraz okres ich ważności. Przeprowadzaniem audytu bezpieczeństwa zajmują się odpowiednio wykwalifikowani i wyszkoleni specjaliści pracujący w służbie BHP. Audyt BHP polega na sprawdzeniu warunków pracy panujących w danym zakładzie, firmie, przedsiębiorstwie lub instytucji. Ocenie podlegają wszelkie sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, która to ocena jest przeprowadzana przez zatrudnioną do tego celu zewnętrzną firmę. Po przeprowadzonym audycie bezpieczeństwa pracodawca otrzymuje szczegółowy raport dotyczący przeprowadzonej oceny wraz ze wskazówkami, co należałoby zmienić w firmie w kwestiach bezpieczeństwa i higieny pracy.
Okiełznać zagrożenie
Co przydaje się w pracy? Zapewne umiejętności interpersonalne, zapał, energia i kwalifikacje. Co jednak oprócz tego może wpłynąć na komfort w miejscu pracy? Poczucie bezpieczeństwa - a to zapewnia odpowiednie przygotowanie.
Każdy pracownik powinien przejść przez tzw. szkolenia BHP. Jest to obowiązkowa czynność - zarówno przed podjęciem się pracy na danym stanowisku (wstępne), jak i w trakcie zatrudnienia (okresowe). Niezależnie od wykonywanej profesji, takie szkolenia powinny być przeprowadzone- bez wyjątku. Zazwyczaj towarzyszy im także kurs z zakresu ochrony przeciwpożarowej (PPOŻ), który polega m.in. na nauce gaszenia pożaru oraz odpowiedniego zachowania podczas ewakuacji. Dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat ratowania zdrowia i życia, podstawą jest pierwsza pomoc i zaznajomienie się z czynnościami wykonywanymi podczas jej przeprowadzania.
Nie trzeba być medykiem lub innym specjalistą, by móc pomóc sobie i towarzyszom w trudnych chwilach. Zagrożenia są wszędzie- warto je oswoić.
Potrzebne szkolenia
Szkolenia BHP są obowiązkowe. Niektórzy starają się o ich samodzielne wyrobienie, na własny koszt. Każdy pracownik musi wiedzieć, że to pracodawca jest winien zaplanowania szkolenia z zakresu BHP w taki sposób, aby pracownik mógł je odbyć w ramach pracy. Kursy BHP mogą być organizowane na terenie zakładu pracy przez wewnętrznego pracownika zajmującego się tym szkoleniem. W dużej mierze organizację takich spotkań powierza się firmom zewnętrznym, ponieważ jest to tańszy koszt. W przypadku małej liczby uczestników szkolenie można połączyć z inną, podobną grupą zawodową, dzięki czemu organizacja szkolenia będzie tańsza. Pierwsza pomoc jest kursem na który na ogół trzeba zapisać się samodzielnie, aczkolwiek są firmy, które same płacą za taki kurs dla swoich podwładnych. PPOŻ to kurs, który obejmuje poznanie zagadnień odnoszących się do ochrony przeciw pożarom. Należy wiedzieć jak każdy z nas powinien się zachowywać, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób dookoła, aby uratować życie.